Yazı Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 21:32 Bu yazı 380 kez okundu
 
ENERJİ VAMPİRLERİ ( 1 )
Dilek İBRİKLİ
dilek.ibrikli@gmail.com
 
 

ENERJİ VAMPİRLERİ (1)


Yaşam enerjisi yüksek olan insanlar,beden ruh ve zihin sağlığı denge içerisinde olan,hayattan zevk alan,mutluluğu ve başarıyı yakalayabilenlerdir.

 

Yasam enerjimizi azaltan, düşüren hatta vampir gibi emen fiziksel ve psikolojik etkenleri fark edip değiştirebilirsek ne mutlu bize...

 

Fiziksel etkenleri şöyle siralayabiliriz:

 

>Güne mutlaka  kahvaltı yaparak başlayın. Kahvaltıda özellikle protein (peynir,yumurta,süt) alımına özen gösterin.Unutmayalım kahvaltı öğünlerin kralıdır.

 

>Masa başında, bilgisayar karşısında uzun süre hareketsiz kalmayın.Uzun  süre oturmak hem  kan dolaşımını hem de  beyin fonksiyonlarını  yavaşlatır.Kas-iskelet sistemi  rahatsızlıklarına, sindirim ve boşaltım sistemi hastalıklarına zemin hazırlar.Küçük molalar vererek kalkıp dolaşın.


> Yemek veya çay molanızda eğer imkanınız varsa dışarı çıkarak temiz havadan ve güneşten faydalanın.Günes ışığı vücudumuzdaki D vitamininin aktivasyonu için çok önemlidir.Temiz havayı içinize çekerek rahatlayın.


> Gereğinden fazla yemek yemek, karbonhidrat ağırlıklı beslenmek,çok fazla şeker tüketmek,fast-food tarzı beslenmek kan şekerinizi bir anda yükseltir ve aynı şekilde hızla düşürür. Bu durum kendinizi yorgun ve uykulu hissetmenize neden olur.Sağlıklı  ,dengeli ve bilinçli beslenmeyi yaşam tarzınız haline getirin.


> Her yaş grubunun uyku ihtiyacı farklıdır. ABD Ulusal Uyku Vakfının verilerine göre;18-25 yaş ile 24-64 yaş aralığındaki insanların 7-9 Saat uyuması tavsiye ediliyor.Uykusuzluk ;kısa vadede yorgunluk,dikkat dağınıklığı,hafızada gerileme,öğrenme güçlüğü ve baş ağrısına sebep olurken ;  uzun vadede depresyon ,obezite ve hipertansiyon gibi ciddi  hastalıklara davetiye çıkarır.

 

Yaşam enerjimizi yükseltmek ve arttırmak oldukça kolay ...Çünkü bu bizim elimizde...

 
Etiketler: ENERJİ, VAMPİRLERİ, (, 1, ),
Yorumlar
Haber Yazılımı