Yazı Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 14:35 Bu yazı 1139 kez okundu
 
BİR AVUÇ TOPRAK YETER
Zehra ASLAN
zehra_emir@hotmail.com
 
 

BİR AVUÇ TOPRAK YETER!!!!Tolstoy'un "İnsan Ne ile Yaşar "adlı kitabından çiftçi Pahom'un öyküsü.

 

Hayatı hiç bitmeyecekmiş gibi yaşamak, hırslı ve açgözlü olmak, sahip olduğumuz şeylerle yetinmeyip değer bilmediğimiz zaman elimizdekileri de kaybedeceğimizi anlatan bir hikaye... Gözlerimiz midelerimizden, isteklerimiz ihtiyaçlarımızdan daha büyük..

 

Sıradan kendi halinde bir çiftçi olan Pahom, daha zengin bir hayatın hayalini kurmaktadır. Uzak bir yerlerde, cömert bir reisin karşılıksız toprak verdiğini duyunca, daha çok toprak elde etmek için reise gidip talebini iletir. Gerçekten de Reis herkese istediği kadar toprak veren cömert biridir. Pahom’a “Sabah güneşin doğuşundan batışına kadar katettiğin bütün yerler senin fakat güneş batmadan yeniden başladığın yere dönmen lazım.” der. “Yoksa bütün hakkını kaybedersin.”

 

Pahom güneşin doğuşuyla beraber başlar yürümeye. Tarlalar, bağlar, bahçeler geçer. Tam geri dönecekken gördüğü sulak bir araziyi es geçemez. Şu bağ, bu bahçe derken bakar ki güneşin batmasına az kalmış. Koşar, koşar, ama kesilir takâti. Halsiz adımlarla yürümeye devam ederken, Pahom’un burnundan kanlar damlamaya başlar. Tam başladığı noktaya yaklaşmışken, bir an yığılır yere ve bir daha kalkamaz…

 

Reis olanları izlemektedir. Çok kereler şahit olduğu olay yeniden vuku bulmuştur. Adamlarına bir mezar kazdırır. Pahom’u bu mezara gömerler. Reis Pahom’un mezarının başında durur şöyle der: “Bir insana işte bu kadar toprak yeter!”

 

.............

 

Başımızın üzerinde bir çatı varsa,yemek yiyebiliyorsak,temiz bir kalbe sahipsek,İnsanlar hakkında iyi düşünebiliyorsak,birileri bizi önemsiyorsa,daha iyi olmak için çalışabiliyorsak ve en önemlisi Nefes alabiliyorsak zaten harika bir hayat yaşıyoruz....

 
Etiketler: BİR, AVUÇ, TOPRAK, YETER,
Yorumlar
Haber Yazılımı