Haber Detayı
13 Ağustos 2019 - Salı 00:23 Bu haber 436 kez okundu
 
Google şimdi şifresiz giriş sunuyor
Çevrimiçi güvenliğin kusurlu bir kısmını atmak için küçük ama önemli bir adım. FIDO2 adlı bir standart bunu mümkün kılar.
TEKNOLOJİ Haberi
Google şimdi şifresiz giriş sunuyor

Google , şifre gerektirmeyen bir geleceğe önemli bir adım attı ve telefon kullanıcılarının sadece Android telefonlarını kullanarak bazı web sitelerinde oturum açmasına izin verdi . 

 

 

 

 

 

Google, Pazartesi günkü Google'ın Pixel telefonlarından başlayıp önümüzdeki günlerde diğer nispeten yeni Android telefonlara yayılan bir şifre veya parmak izi kullanarak bir siteye giriş yapabileceğiniz anlamına geliyor.

 

Dongjing He ve Christiaan Brand, Pazartesi günkü bir blog yazısında , "Bu yeni özellik, kimlik doğrulamayı herkesin kullanımı için daha güvenli ve daha kolay hale getirme yolunda attığımız bir adımdır." Dedi . Şimdilik hizmet Google’ın passwords.google.com.tr web sitesinde çalışıyor , ancak şirket diğer Google hizmetlerine genişletmeyi planlıyor.

 

Notu almamış olmanız durumunda şifreler berbattır - en güvenli olanlar yazması ve hatırlaması en zor olanlar olur. Hatta internet üzerinden şifreleri ve diğer kişisel verileri sıçrayan birçok ihlal sorununu bir kenara bırakıyor. Google’ın Android’i bir kimlik doğrulama cihazı olarak kullanması, şifre sorunlarının ötesinde önemli bir adımdır.

 

 

 

 

 

Ama şimdilik sadece küçük bir adım. Google, yalnızca ilk kez giriş yapmak yerine kimlik doğrulamanızı onayladığınız "yükseltme" durumlarında sunar. Yani bu aslında onlardan kurtulmadan şifreleri indirdi. Microsoft , Outlook.com, Skype, OneDrive ve Xbox Live gibi çevrimiçi hizmetlerini parola sonrası tasarıma taşıma konusunda çok daha agresif bir süreçtir .

 

Her iki hamle de , Google’ın Hızlı Kimlik Çevrimiçi (FIDO) İttifakı adlı bir konsorsiyum aracılığıyla geliştirilmesine yardımcı olan FIDO2 adlı açık bir kimlik doğrulama standardıyla mümkün kılındı .

 

Daha yüksek güvenlikli durumlar için, ilk kez yeni bir cihaza giriş yapmak gibi Google, kendi Titan modelleri ve Yubico gibi şirketlerden üçüncü taraf modelleri de dahil olmak üzere donanım güvenlik anahtarlarını desteklemektedir. Bu da FIDO2 tarafından etkinleştirildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Cafer Can ÇUKURKENT
Etiketler: Google, şimdi, şifresiz, giriş, sunuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı