Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 20:41 Bu haber 405 kez okundu
 
Çin yeniden kullanılabilir roket geliştiriyor
Çin, fırlatılan roketlerin inişleri sırasında yönlendirilmelerini sağlamak için ızgara şeklinde kanat geliştirdi.
TEKNOLOJİ Haberi
Çin yeniden kullanılabilir roket geliştiriyor

Bilim ve Teknoloji Günlüğü gazetesinin haberine göre, Çinli bilim adamları, roketlerin fırlatıldıktan sonra yere tekrar zarar görmeden inmelerini sağlamak için önemli bir basamak olarak görülen ʹyönlendirici kanatʹ teknolojisini test etti.Söz konusu kanatla ilk denemeyi, Çin uzay programının ana yüklenicilerinden China Aerospace Science and Technology Corp. (CASC), ʹLong March 2Cʹ roketini cuma günü Guicou eyaletinden fırlatarak yaptı.Eyalete bağlı Miao Özerk İliʹne enkazı düşen rokette, ızgara şeklinde geliştirilen kanatların ilk testinde başarılı olduğu bildirildi.Kanatlar roketin yönlendirilmesini sağlıyorKanatlar, roketin ateşleyicilerinin dış yüzeyinde fırlatma esnasında kapalı halde bulunuyor.

 

Uydu ve benzeri teknolojilerin uzaya fırlatılmasından sonra roketin yere düşüşü sırasında açılan kanatlar, roketin yönlendirilmesini sağlıyor.Izgara kanat teknolojisinin gelişiminin tamamlanması durumunda hem roket fırlatma maliyetini düşüreceği hem de roketin düştüğü yerde bulunan halkın zarar görmesini engelleyeceği belirtiliyor.

 

Söz konusu teknoloji, ilk olarak ABDʹli uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX tarafından geliştirilmişti. SpaceX mayısta Falcon 9 roketiyle 60 internet uydusunu uzaya göndermişti. Görevin ardından dünyaya düşen roketlerden ikisi, güvenli şekilde önceden belirlenen noktalara dikey iniş yapmıştı. 

Kaynak: Editör: Cafer Can ÇUKURKENT
Etiketler: Çin, yeniden, kullanılabilir, roket, geliştiriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı