Haber Detayı
08 Eylül 2019 - Pazar 23:13 Bu haber 988 kez okundu
 
“Benim elimde neden nükleer başlıklı füze olmasın”
Cumhurbaşkanının konuşmasında, “Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze varken, benim elimde neden olmasın. Ben bunu kabul etmiyorum” demesi dikkat çekti...
GÜNDEM Haberi
“Benim elimde neden nükleer başlıklı füze olmasın”

'Nükleer silah' mesajı Komşu’yu titretti

Türkiye’nin bir barış gücü olarak nükleer silah barındırması gerekliliğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları, Yunan basınına bomba gibi düştü.

 

 

 

 

Türkiye’nin savunma ve silah sanayiindeki atılımını korkuyla takip eden Yunan basını “Dünya başkanı, gerçek niyetini belli etti” şeklinde küstah ifadeler kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sivas’ta Orta Anadolu Ekonomi Forumu’nda önceki gün konuşarak çarpıcı ifadeler kullanmıştı. Erdoğan, “Birlerinin elinde nükleer başlıklı füze var, bir tane iki tane değil. Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum” demişti.

 

Nükleer güce sahip ülkelerin, Türkiye’nin nükleer silahlara sahip olmasını yasaklamalarının kabul edilemeyeceğini ifade etmişti.

 

Bu ifadeler, Türkiye’nin silahlanmada adını dünya çapında söz ettirmesinden büyük rahatsızlık duyan, Türk insansız hava araçları (İHA) üzerine tezler yazılan Yunanistan’da gündeme bomba gibi düştü. Büyük gazetelerin tamamı, Erdoğan’ın bu sözlerini son dakika gelişmesi olarak verdi.

 

Erdoğan’ın açıklanasına verilen tepkiler, 2010’ların başında Türkiye kendi İHA’larını üretmek için atılım yaptığında yazılanlarla aynı oldu: Alay ve küçümseme. Olayın yansımaları şöyle:

 

Vima: Dünya başkanı Erdoğan şimdi de nükleer silah istiyor. Bu isteğini açıkça dillendirmeye başladı.

 

Ethnos: Erdoğan’dan yeni bomba. Ülkesi için nükleer silah niyetini açıkça ifade eden Erdoğan, Türkiye’ye bu konuda sınırlandırma getirilmesini kabul etmiyormuş.

 

Kathimerini: Türkiye Başkanı, yine gerginliği artıran bir açıklama yaparak, ülkesi için nükleer silah istediğini söyledi.

 

Enikos: Erdoğan, uzun süredir hakkında şüphe edilen bir iddiayı açıkça dillendirdi. Nükleer silah takıntısını açığa vurarak, sadece “siyasi kullanım” için olmadığını öne sürdü.

 

in.gr: Erdoğan ipin ucunu kaçırdı. Türkiye’nin nükleer silah sahibi olması gerektiğini açıkladı.

 

Militaire: Yunanistan ve (Güney) Kıbrıs’ın egemenlik haklarını her gün ihlal eden, Kıbrıs’ın yüzde 35’ini işgal altında tutan Türkiye’nin başkanı Erdoğan, şimdi de gözünü nükleer silahlara dikti.

 

NÜKLEER PANİĞİ

 

Yunan Dışişleri Bakanı'nın bir diğer paniği de  oldu. Rusya ve  ile gerçekleşen nükleer iş birliğine değinen Kocias, Rusya'nın Türkiye'de inşa edeceği nükleer fabrikayı ve nükleer enerji alanında yetiştirilecek olan 600 Türk mühendisten endişe duyduklarını belirtti.

 

Kocias, "Türkiye'nin Pakistan ile iyi ilişkileri hesaba katılmalı. Pakistan'ın birçok ülkeye nükleer enerji teknolojisi konusunda danışmanlık yaptığı bir gerçek. Benim şahsi endişem bu 600 uzmanın Pakistan'dan uzmanlarla birlikte Erdoğan'ın İslam dünyasının lideri olma düşünün bir parçasını teşkil etmesidir. Bir dış politika profesörü olarak anlamakla birlikte hemfikir olmadığım Rusya'nın bu stratejik düşüncesi, uzun vadede ülkem açısından sorun teşkil edebilir" dedi.

.

Kaynak: Editör: Cafer Can ÇUKURKENT
Etiketler: “Benim, elimde, neden, nükleer, başlıklı, füze, olmasın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı