Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 11:47 Bu haber 864 kez okundu
 
10 dakikada 200 kilo ceviz kabuğu soyuyor
DİĞER Haberi
10 dakikada 200 kilo ceviz kabuğu soyuyor

Tokat’ın Niksar ilçesinde küçük sanayi sitesi içerisinde bir işletmede bulunan ceviz soyma makinesi, işçilik ve zamandan tasarruf nedeniyle üreticinin yüzünü güldürüyor.

 

Niksar’da 145 bin adet ceviz ağacı, ilçede en iyi katma değer oluşturan ürün olarak ön plana çıkıyor. Hasadın başlaması ile birlikte piyasaya sunulacak olan cevizin kabuğundan soyulması işlemi ise artık daha kolay.

 

Cevizin içinin kararmaması ve ceviz karasından ellerini korumak isteyen vatandaşlar küçük sanayi sitesinde bulunan işletmenin yolunu tutuyor. Tonlarca ceviz, ceviz kabuğu soyma makinesinde kısa sürede zahmetsizce yeşil kabuğundan ayrılarak satışa hazır hale geliyor.

 

Ceviz soyma makinesi ile soyulan cevizlerin dış kabuğu siyah olmuyor ve işçilikten de tasarruf sağlanmış oluyor.Ceviz kabuğu soyma makinesinin avantajlarıCeviz soyma makinesi işletmecisi Enes Bolat, işlerinin yoğunluğundan memnun olduklarını kaydetti.

 

10 dakikada yaklaşık 2 ton cevizi kabuğundan soyduklarını, sezon boyunca ise yaklaşık 80 ila 100 ton arasında cevizin yeşil kabuğu soyma ve kurutma işi yaptıklarına dikkat çeken Bolat, “İnsanların bu makineyi ya da bu sistemi seçmelerindeki tercih özellikle pazar payını artırmasıdır.

 

Özellikle cevizin üzerinde kalan beyaz damarlar cevizde nemlenmeden dolayı cevizin kuruma süresi artmakta ve üzerinde siyah bir boya bırakmakta. Bu da hem kalitesini düşürüyor hemde fiyatında büyük oranda olumsuz etkilere sebep oluyor. Kalite oranı görünümü ve temizliği artığı için hızlı çalışması ve ekonomik değerini yükselttiği için üreticiler bu sistemi tercih ediyorlar. Makinede soymamızın diğer bir avantajı ise, normalde cevizler hasat zamanı dış kabuğundan değil iç meyvesine bakarak anlaşılır, buda iç zarın kahverengi olduğu zamana denk gelmektedir. Böyle olduğu zaman bazı cevizler çatlayabilir bazıları ise çatlamayabilir. Erişmiş bir meyvede çatlama olmaz ve elde soymak mümkün değildir, geciktiği zaman içte kararma meydana getirmekte. Ne kadar esmerleşirse o kadar da fiyatı düşmektedir. Ayrıca elde soymada ceviz üzerinde siyah kalıntılar kalmakta, bu hem cevizi siyahlatıyor hemde cevizi soyan kişinin ellerinde uzun süre rahatsız edici kara bir leke bırakıyor. Makinede soyulan cevizlerde kabuk kalıntısı kalmadığı için güzel berrak bir görüntüyle pazara çıkmış oluyor” dedi.İşçilik maliyeti düşüyorSerenli beldesinde ceviz üretimi yapan Salih Şen ise 40 dönüm bahçesinden elde ettiği tonlarca cevizi sanayideki işletmeye getirdiğini ifade ederek,

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Ramazan İBRİKLİ
Etiketler: 10, dakikada, 200, kilo, ceviz, kabuğu, soyuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı